Twitter'da Takip Et Google Plus'da Takip Et Facebook'da Takip Et
AOL TEST HABERLER Yüksek Öğretim Geçiş Sınavı
  

Yüksek Öğretim Geçiş Sınavı

Yüksek öğretime geçiş sınavı daha çok bilinen adı ile YGS sınavıdır. YGS, yüksek öğretim geçiş sınavı üniversiteye giriş için ilk adım sınavıdır. Üniversite geçiş de ikinci aşama lisans yerleştirme sınavı için geçiş sınavıdır. Yüksek öğretim geçiş sınavında barajı geçmeyi başaranlar lisans yerleştirme sınavına girmeye hak kazanırlar. Ayrıca yüksek öğretim geçiş sınavında alınan puanın yüzde kırkı lisans yerleştirme sınavının tam puanını oluşturur. Yüksek öğretime geçiş sınavı ile dört ya da iki yıllık lisans ve ön lisans bölümlerine girilebilir. Üniversite sınavları ygs ve lys sınavı sonuçları farklı puan türlerine bölünür. Yüksek öğretime geçiş sınavı altı farklı puan türünde puan hesaplar; YGS1, YGS2, YGS3, YGS4, YGS5 ve YGS6 puan türleri vardır.

YGS PUAN TÜRLERİ

Yüksek öğretim geçiş sınavında, ygs ve lys soruları türlerine göre farklı puan türleri hesaplanır. YGS1, YGS2 puanları sınav sonucu sayısal puan ağırlıklıdır. YGS3, YGS4 puan sözel dersler ağırlıklı öğrenci alan bölümler. YGS5, YGS6 puan türü eşit ağırlık puan türüdür.

YGS Barajı Kaçtır?

Yüksek öğretim geçiş sınavında 150 puan ve üzeri puan almayı başaranlar, ön lisans ve açık fakültelerine tercih ve kayıt yaptırabilirler. Yüksek öğretim geçiş sınavında 180 puan ve üzeri puan alan adaylar üniversite adaylar lisans yerleştirme sınavına girmeye ve herhangi bir lisans programına tercih ve kayıt yapmaya hak kazanırlar. YGS puanın önceden tahmini ve gelecek hesaplanmasında ygs ve lys denemeleri çözerek değerlendirme yapmak önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Açık Öğretim Lisesi Diploması Almak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Etiketler: ,


Açık Lise Test Çöz Öneri, istek, şikayet ve telif hakları bildirimi için bize slhsncn@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz. Sitemaps