Twitter'da Takip Et Google Plus'da Takip Et Facebook'da Takip Et
AOL TEST HABERLER KPSS Nedir, Şartları
  

KPSS Nedir, Şartları

Özel sektörün şartlarının insanlara yorucu, alınan ücretlerin düşüklüğü çalışan nüfusu başka iş imkanlarına itiyor. En çok uğraşılan işi sektörde devlet memurluğu. Devlet Memuru olmak için liseyi bitirdikten sonra kpss sınavına girmeleri gerekiyor. Bu sınav aracılı ile açılan memur kontenjanlarından aldıkları puan doğrultunda yerleşme imkanı bulunuyor. KPSS’nin belirli şartları olduğu gibi sınavdan alınan puan ile girilen her memurluğunda kendi içinde belirli şartlar var.

KPSS Şartları Nelerdir

KPSS iki seneden bir uygulanan bir sınavdır. Çift rakamlı yıllarda yapılan sınavda, orta öğretim önlisans ve lisans mezunları katılabiliyor. KPSS’ye girmek isteyenlerin açıklanan dönem içerisinde belirlenen rakamlarda bankalara harç yatırması gerekir. Bu harcı yatırdıktan sonra internet aracılığı işle başvur yapabilir. Belirlenen sınav tarihinde sınava giriş hakları bulunuyor kayıt işlemlerinin ardından. Sınava girişi yapacak kişiler sınav sırasında daha diplomalarını almalarına gerek yok. Olası bir iş başvurusu sırasında diploma ve kağıtları teslim etmek zorundalar.

Bu ayrıntı sayesinde sınav sırasında öğrenim görenlerde sınava giriş yapabilir. KPSS bir özelliği de girilen sınavın iki yıl geçerliliğini koruması. Bir daha ki KPSS sınavına kadar sınavdan alınan puan ile açılan memur kontenjanlarına başvuru yapılabilir. KPSS sınavına katılacak adaylar 120 dakikalık bir sınava bekliyor. Farklı alanlarda sorulacak 120 tane soru var KPSS’de. Sınav sonuçlarından sonra 70 ve üzeri puan alan adaylar açılan memurluk başvurusu yapma olanağı verir. Memurluk için açılan kontenjanlarda özel şartları taşıyanlar yüksek puandan aşağıya doğru yerleştiriliyor.

Bir önceki yazımız olan Açık Öğretim Lisesi Hakkında Merak Edilenler başlıklı makalemizde açık lise, aol ve online sınav hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Etiketler: , ,


Açık Lise Test Çöz Öneri, istek, şikayet ve telif hakları bildirimi için bize slhsncn@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz. Sitemaps